Hovorili ste si už dlhšie, že sa chcete naučiť háčkovať? Pokukovali ste po tej pani vo vlaku, ktorá si nerušene tvorila s háčikom celú štvorhodinovú cestu, a závideli jej takú príjemnú aktivitu na strávenie času? Našli ste si na internete kopu krásnych háčkovaných výrobkov, ktoré ste si poukladali, lebo by ste si ich radi vyrobili sami, ale neviete ako na to?
Nebojte sa! Nie je to až tak náročné!
Budete sa musieť naučiť niečo nové a to samozrejme nie vždy ide hladko, ale môžem vám zaručiť, že výsledok stojí za to!
Ten vzhľad! Tie farby! A tá spokojnosť z vlastnoručnej výroby!
A ako sa k tomu dopracovať? Ideme na to!
NÁVOD - forma
Na internete ich nájdete neskutočne veľké množstvo. Či už v písanej forme, formou diagramov alebo ako videonávod. Práve táto tretia možnosť, video, mi príde na začiatky najvhodnejšia. Ja sama som na nich začínala.
Je to návod, kde vás vizuálne prevedú celým procesom výroby výsledného produktu. Názorne ukážu ako sa robí ktorý stĺpik, ako začať a ukončiť rad, ako pridávať či uberať počet stĺpikov a mnoho iného.
Výhodou je aj možnosť ísť svojím tempom. Väčšina videonávodov pre začiatočníkov je natáčaná v pomalšom tempe, aby ste videli kam háčik ide a kedy a ako naberá či prevlieka vlnu. Ak je náhodou tempo rýchlejšie, neváhajte si znížiť rýchlosť prehrávania videa alebo si danú časť opakovane pretáčať koľkokrát len potrebujete.
NÁVOD – produkt
Verím, že už máte milión predstáv o tom, čo by ste chceli robiť. Cez veľkých plyšákov až po detailné kytice, ale spomaľte!
Aj keď sú tie hračky a kvety pekné, ich tvorbou by ste si svoje začiatky len skomplikovali. Ich postup je zvyčajne komplikovanejší, má veľa krokov, ktoré vám budú ešte neznáme, a ak sa náhodou stane, že spravíte omnoho voľnejšie stĺpiky než sa hodí, vyčuhujúca výplň z výrobku vás môže celkom aj demotivovať.
Začnite niečím jednoduchším. Napríklad babičkinými štvorcami (granny squares). Je ich veľa druhov, od klasických cez kvetinové až po rôzne bláznivé a špirálovité. Dá sa s nimi skutočne vyhrať. Môžete si spraviť iba pár, použiť ich ako podšálky a vrhnúť sa na ďalšiu tvorbu, alebo ich urobiť viacej a pospájať do tašky, obalu na knihu, šatky na hlavu alebo až svetra.
Výhodou týchto štvorcov je fakt, že nie sú veľké. Takže v prípade, že niečo nevychádza, nesedí, alebo sú len stĺpiky nesprávne spravené, nemusíte párať veľa. Iba kúsok a môžete pokračovať ďalej bez pocitu zúfalstva v prípadoch, keď si v desiatom rade uvedomíte, že ste spravili chybu v druhom.
Upozornenie: Ak máte ADHD, v tom prípade by som veľké projekty z týchto štvorcov neodporúčala. Pre niekoho je terapeutické robiť to isté znova a znova, ten istý štvorec hneď niekoľkokrát. Vo vašom prípade však verím, že si viac užijete tvorbu priestorových vecí ako sú hračky, kvety, alebo deky, u ktorých sa často mení vzor. Skoro každý rad je v týchto prípadoch iný, každý rad ponúka novotu tvorenia a je jednoduchšie počas neho udržať pozornosť.
Projekt máme teda vybratý, návod k nemu tiež, ale ešte tam niečo k tomu chýba.
Základný materiál.
Pretože s prázdnymi rukami predsa háčkovať nemôžeme!
VLNA
Áno, viem. Tie ženilkové vlny vyzerajú tak pekne, tak hebko a mäkko a je s nimi snáď milión návodov po celom internete a tie výsledky sú proste úžasné!
Ale nie.
Prečo? Vysvetlím.
Je pravda, že tá vlna je hrubšia a s hrubšími vlnami sa celkom dobre pracuje. Nehovoriac o tom, že vďaka tej hrúbke veľmi rýchlo dospejeme ku cieľu: hotovému výrobku.
Ale taktiež je pravda, že pri niektorých druhoch je náročnejšie vidieť, kde sa jednotlivé očká nachádzajú. Nehovoriac o tom ak návod začína tvorbou magického kruhu, ktorý u mnohých ženilkových priadz nekončí slávne. A to ani nespomínam náročnosť používania tejto vlny pri prišívaní jednotlivých častí k sebe.
Skúste začať s tenšími akrylovými či zmesovými vlnami ako sú napr. Alize Baby Best, Nako Elit Baby, Madame Tricote Paris Madame Cotton, či iné. Sú príjemné na dotyk a ako stvorené na rovné projekty, ale aj hračky či iné výrobky.
HÁČIK
A máme tu najdôležitejší bod programu. Bez neho totiž nespravíme nič, iba naďalej žijeme predstavami.
V ponuke je viacej typov háčikov. Plastové, kovové, bambusové, ergonomické, s vymeniteľnými násadkami a iné.
Moje odporúčanie? Kovový háčik s ergonomickou rúčkou. Rúčka nemusí byť nijako extra tvarovaná, stačí aby mal ten háčik hrubšiu stavbu v mieste držania. Jednak sa tak lepšie drží, ale je aj menej náročný na zápästie počas háčkovania. Zároveň ma kovové vlastnosti háčika upokojujú v tom, že ho môžem len tak hodiť do tašky na cestovné háčkovanie bez starosti že by sa mohol zohnúť alebo zlomiť.
A akú veľkosť háčika? Tie bývajú rôzne. Od tých najmenších 0,5 mm na čipky až po tie väčšie 12 mm na extra hrubé vlny.
Ak ste sa rozhodli pre nejakú z vyššie spomínaných vĺn, háčik 3 mm je absolútny ideál.
Ak ste sa rozhodli pre inú, skúste sa pozrieť na obal/štítok vlny. Všetky majú odporúčanú veľkosť ihlíc na pletenie, ale mnohé majú taktiež obrázok háčika s odporúčanou veľkosťou. Niektoré sedia, niektoré by som dala o jeden mm väčšie.
Ale ak máte vybraný konkrétny návod, ktorý plánujete ísť robiť, riaďte sa jeho pokynmi. Všetky návody by mali mať na začiatku spomenutý potrebný materiál, medzi ním spomenutý aj háčik a jeho konkrétnu veľkosť.
NOŽNICE
Ja sama som pozerala na tie krásne nožnice s rôznymi vzormi a detailmi na rúčkach, ale vždy som skončila pri tých, ktoré mám už od prvej triedy na základnej škole. Lebo stačia.
Akékoľvek nožnice vo vašej domácnosti sú maximálne vyhovujúce a vhodné.
Ak však po tých krajších nožniciach aj tak túžite, neváhajte si ich kúpiť. Alebo si peniažky pošetrite a nožnice si vypýtajte od rodiny/priateľov na niektorý z vašich sviatkov.
OZNAČOVAČE
Malé pomôcky na označenie začiatku radov alebo iných dôležitých bodov, či zopnutie rohov štvorcov aby sa nestali chyby pri ich spájaní. Poznám ich ako malé špirálky alebo v tvare drobných visiacich zámkov. Ale taktiež aj ako náhodný kúsok vlny, ktorý sa prevliekol cez želané očko.
Takže ak si chcete peniažky pošetriť, nutne ich nepotrebujete. Ak však nechcete mať riziko, že sa vlna omylom vyvlečie, oplatí sa ich mať. Väčšinou sa predávajú po sadách a stoja len pár centov.
IHLA
Každý projekt má na konci minimálne dva odstávajúce konce, ktoré treba zaháčkovať/zapošiť. Pri hračkách to je jednoduché, stačí ich prevliecť a schovať vo vnútri. Rovné projekty však tento luxus nemajú. A preto má pri nich využitie gobelínová ihla. Ihla s väčším očkom, aby sa dala cezeň prevliecť aj hrubšia vlna. Existujú klasické kovové, rôzne farebné plastové, alebo dokonca aj kovové so zahnutými koncami. Je na vás, ktoré si vyberiete.
Tak a to by sme mali!
Môžete sa na to háčkovanie vrhnúť!