Verím, že sme tu skoro všetci naučení, že vlnené veci sa perú ručne, žmýkajú sa rolovaním do uteráka a nechávajú sa voľne sušiť rozprestreté.

A aj keď je to poväčšine pravda, ja som milovníkom vĺn, ktoré sa dajú prať v práčke, alebo sú minimálne dosť odolné na to aby sa takému praniu prispôsobili.

 

Ale aj takáto starostlivosť má svoje pravidlá a limity.

 

Tí, ktorí si u mňa háčkovaný tovar zakúpili, k nemu dostávajú aj kartičku s pokynmi – na koľkých stupňoch sa môže prať, na akom režime, a či je povolená sušička, žehlenie.

 

A tí, ktorí si tieto háčkované výrobky robia sami, sa musia spoliehať na etikety / štítky, ktoré bývajú na vlnách. Pre jednoduchosť je to však vysvetlené len malými štvorcovými symbolmi, ktoré nie všetky musíme poznať.

 

Tak si ich poďme vysvetliť!

 

Pranie predstavuje symbol vaničky. Ak je doplnené symbolom ruky, jedná sa o ručné pranie. Ak tento symbol chýba, háčkovaný výrobok môžete bez problémov prať v práčke.

Treba si len správne nastaviť teplotu.

Niekedy sa vie pri tomto symbole vyskytnúť aj jedna alebo dve vodorovné čiary pod vaničkou.

Jedna - predstavuje šetrný režim prania a dve = predstavujú veľmi šetrný režim prania.

A aj keď to nie je vždy zaznačené, zvyknem si ten šetrný režim nastaviť pri každom praní háčkovaných vecí. Vysoké otáčky a teplota by ich vedeli poškodiť.

 

Pre ešte väčšiu istotu zachovania výrobku v pôvodnom stave, ich zvyknem dávať do vrecúška na pranie. Pokiaľ ide o väčšie veci ako deky a veľké svetre, viem k nim prihodiť na pranie aj klasickú deku alebo ich deť do obliečok na vankúš, ktoré mi treba poprať tiež.

Taktiež, ak sa dá, obrátiť oblečenie na ruby.

Vhodné sú pracie prostriedky na vlnu alebo jemné oblečenie. Môžete pridať aj iný druh pracieho prostriedku, ale dôležité je nepreháňať to s množstvom. Priveľa vzniknutej peny nemá dobré účinky na vlnu.

A aj u háčkovaných výrobkov platí rozdeľovanie podľa farby. Aj keď zvyknem robiť test púšťavosti farby (namočenie kúska vlny do telej vody), vo väčšom množstve a v práčke sa to môže správať inak. Takže istota je istota, delíme. 

 

Prať však treba s mierou, neperte háčkované výrobky pričasto. Veľakrát ich stačí len vyvetrať vonku a vánok ich prirodzene zbaví nečistôt.

 

Akonáhle sa háčkovaný výrobok operie, treba ho aj vysušiť. Na to poznáme dva spôsoby: nechať vysušiť vetríkom alebo hodiť do bubnovej sušičky. Bubnová sušička však nie je pri každom type vlny vhodná, takže si na to treba dávať pozor. 

 

Ak je výrobok po praní veľmi nasiaknutý vodou, dá sa ho ešte zrolovať do uteráka a vytlačiť nadbytočnú vodu tak. Žmýkanie sa neodporúča.

 

Háčkované výrobky môžme voľne sušiť:

  • prehodením cez šnúru alebo sušiak, kedy môže voda z výrobku voľne odkvapkávať a zároveň sa vetríkom presuší
  • rozprestretím na sušiaku, trávniku, deke, dlážke, atď. - dôležité je, aby bol výrobok rovný, uložený do pôvodného stavu a nehrozilo, že sa gravitáciou a vodou výrobok natiahne

Pri sušení vonku sa niekedy môže vyskytnúť aj štvorcový symbol so šikmou čiarou v ľavom rohu. Nevídavam ho často, ale znamená, že by sa mal výrobok sušiť v tieni a nie na slnku. Slnko by totiž mohlo vytiahnuť farbu.

 

Mnohý z vás však možno bývajú na bytovkách a nemajú možnosť to nechať po praní len tak odkvapkať. Vtedy prichádza na rad sušička

Háčkované výrobky sú celkom odolné a mali by sušičku zvládnuť. Ale nie pri vysokých teplotách.

Poväčšine sa náchadza iba symbol štvorca s prázdnym kruhom - sušenie v bubnovej sušičke na izbových teplotách

Maximálne nájdete na vlne, sušenie do 60°C, ale to len veľmi zriedka. Vyššie teploty sa nevyskytujú skoro vôbec.

Takéto sušenie je však veľmi zdlhávé. Voľne na vzduchu je to rýchlejšie a taktiež máte istotu, že sa tým výrobok nepoškodí.

 

Aj keď vedia háčkované výrobky aj po praní celkom krásne držať tvar, niekedy sa prežehliť môže. Niektoré vlny na žehlenie vhodné nie sú, ale sú aj také, ktoré do 110°C bez problémov môžete prejsť žehličkou.

Existujú aj symboly, kedy od spodnej časti žehličky smerujú dve rovné čiary od seba. Jedná sa o naparovanie. Tiež môže byť povolené alebo prečiarknuté / zakázané.

 

Niektoré vlny je vhodné aj chemicky ošetriť. Treba si však dávať pozor akým rozpúšťadlom.

 

Niekedy sa stane, že by ste chceli výrobok vybieliť. Asi vás však nepoteším. Väčšina vĺn má na etikete predčiarknutý trojuholník - vyhnúť sa akejkoľvek forme bielenia.

 

 

 

A to je k základným symbolom všetko.

Dúfam, že ste ich pochopili, a že sa vám podarí nájsť najlepšiu starostlivosť pre vaše vlnené / háčkované výrobky.